تبلیغات

روسیه: آمریکا از کمیته حقیقت یاب سازمان ملل درباره حوادث شیمیایی سوریه برای اهداف خود استفاده می کند

به گزارش ایرنا، شورای امنیت سازمان ملل با مخالفت روسیه نتوانست برای ادامه فعالیت کمیته تحقیق استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه قطعنامه ای تصویب کند.
وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه در بیانیه ای اعلام کرد: در نشست بررسی مساله تعیین سرنوشت کمیته تحقیق استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه در شورای امنیت آمریکا و متحدانش پیش نویس قطعنامه پیشنهادی روسیه و چین در مورد تمدید ماموریت این کمیته را رد کردند.
در بیانیه گفته شده است: بر اثر اقدامات غیرمسئولانه این کشورها، این ساز و کار (کمیته تحقیق استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه) که دو سال پیش برای یافتن عاملان و مسئولان جنایات شیمیایی در سوریه به وجود آمده است از امروز فعالیت خود را متوقف می کند.
روسیه یادآوری کرده است: کاملا آشکار شد که درخواست های مقام های آمریکایی از سازمان ملل برای تمدید دوره ماموریت کمیته تحقیق استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه ریاکارانه بوده است. واشنگتن به تمدید ماموریت و تقویت این کمیته نیاز ندارد بلکه می خواهد آن را در شکل کنونی به عنوان ابزار برای دستیابی به اهداف ملی خود در سوریه برای پیشبرد سیاست خارجی اش به کار گیرد.
در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه با اشاره به اینکه در پیش نویس قطعنامه پیشنهادی روسیه، اتخاذ تدابیری برای مطابقت فعالیت کمیته تحقیق استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه با معیارهای عالی کنوانسیون منع تسلیحات شیمیایی پیش بینی شده بود، گفته شده است: تحقق تدابیر پیش بینی شده در این سند امکان می داد این کمیته بطور واقعی مستقل، واقعگرا و دارای مهارت حرفه ای عالی می شد که تاکنون در این موارد نقص داشته است.
«در پیش نویس پیشنهادی روسیه و چین همچنین پیش بینی شده بود که دبیر کل سازمان ملل توصیه هایی را به شورای امنیت برای تقویت کمیته تحقیق استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه ارائه دهد. چنین مواردی مورد قبول آمریکا و کشورهای غربی متحد آن نبود و از سوی آنها رد شد.»
در ادامه بیانیه اضافه شده است: با رد پیش نویس پیشنهادی روسیه و چین، پیش نویس آمریکایی ارائه شد که در آن پیشنهاد شده بود ماموریت کمیته تحقیق استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه بدون هرگونه تغییری تمدید شود. نماینده آمریکا در توجیه رویکرد خود ادعا کرد که در فعالیت این کمیته مستقل نباید مداخله کرد.
روسیه خاطرنشان کرد: اما چنین رویکردی منجر به وضعیتی شده بود که کمیته تحقیق استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه بدون تحقیق و رسیدگی جدی، حکم اتهامی خود را صادر می کرد.نمونه بارز این رفتار کمیته، گزارش هفتم آن بود که در اواخر ماه اکتبر منتشر شد.
بیانیه می گوید: در آن گزارش برخلاف شواهد واقعی و قوانین فیزیک، مسئولیت بکارگیری ماده شیمیایی سارین در خان شیخون سوریه بر عهده دولت این کشور گذاشته شد. روسیه با ارائه دلایل مستدل این گزارش را رد کرد و هیچکس نتوانست استدلال های مسکو را رد کند.
«در این شرایط تمدید دوره ماموریت کمیته تحقیق استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه غیرقابل قبول بود و روسیه راه دیگری جز وتو کردن پیش نویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا نداشت.»
در پایان بیانیه گفته شده است: مسئولیت توقف فعالیت کمیته تحقیق استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه برعهده آمریکا و متحدان و کشورهای طرفدار آن قرار دارد. طرف روسی برای رایزنی به منظور خروج از این وضعیت آمادگی دارد.
به گزارش بامداد جمعه خبرنگار ایرنا، در جلسه بررسی پیش نویس قطعنامه های پیشنهادی در مورد بحران خاورمیانه، نمایندگان آمریکا و روسیه بر سر تقدم رای گیری برای پیش نویس های پیشنهادی به اختلاف خوردند.
نماینده روسیه با اشاره به چند مورد از قوانین فرآیند رای گیری، از شورای امنیت خواست پیشنهاد روسیه در مرحله دوم، رای گیری شود. اما نیکی هیلی نماینده آمریکا هم بر اساس برخی مقررات خواستار تقدم رای گیری درباره پیشنهاد روسیه شد.
نماینده ایتالیا که رییس دوره ای شورای امنیت است، با تکرار قوانین اشاره شده توسط نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل گفت که بر اساس قوانین پیش نویس روسیه باید اول رای گیری شود.
در نتیجه اکثریت اعضای شورای امنیت به پیش نویس قطعنامه سازمان ملل از طرف روسیه رای مخالف دادند. (3 رای موافق،7 رای مخالف و 5 رای ممتنع)
پس از آن، پیش نویس قطعنامه پیشنهادی چند کشور از جمله آمریکا توانست 11 رای موافق، 2 رای مخالف و 2 رای ممتنع به دست آورد، اما به خاطر مخالفت روسیه به عنوان عضو اصلی شورای امنیت، تصویب نشد.
نیکی هیلی در اظهارات خود پس از رای گیری گفت: فصل هفتم سازمان ملل از ما می خواهد که هرگونه تهدید صلح را شناسایی کنیم. یکی از این تهدید ها سلاح شیمیایی است و این شورا سال ها کار کرده است که استفاده از این سلاح را در سوریه به پایان رساند.
وی ادامه داد: برای دهمین بار، روسیه اجازه نداده است که شورای امنیت بتواند در مورد استفاده از سلاح های هسته ای در سوریه اقدامی کند. روسیه مانع شناسایی کسانی شده است که از این سلاح استفاده کرده اند و بشار اسد و داعش می توانند بدون هیچ نظارتی از سلاح شیمیایی استفاده کنند.
نماینده دائم فرانسه در شورای امنیت هم در اظهارات خود گفت: ما در شرایطی هستیم که سلاح شیمیایی در سوریه به صورت جدی استفاده می شود و لازم است که شورای امنیت به صورت یکپارچه واکنش نشان دهد.
فرانسوا دولاتر افزود: هیچ سایه خاکستری اینجا وجود ندارد و واضح است که یک گروه تروریستی (داعش) و یک دولت، علیه غیرنظامیان از سلاح هسته ای استفاده کرده اند. این برای روسیه و آبروی روسیه خوب نیست که در تاریخ ثبت شود که از رژیم دمشق حمایت کرده است.
نماینده انگلیس هم در حمله به مخالفت روسیه با این طرح گفت: امروز ما به پایان راه برای استفاده از مکانیزم جمعی نظارت بر استفاده از سلاح های شیمیایی رسیدیم.
متیو ریکرافت افزود: من امروز به کسانی که درباره استفاده از سلاح های شیمیایی تحقیق کردند و حقیقت را افشا کردند، احترام می گذارم. این ما نبودیم که باختیم. این روسیه بود که بازنده شد.
تحقیقات بین المللی پیرامون حوادث سوریه که تحت عنوان «سازوکار تحقیقاتی مشترک» (یا به اختصار JIM) شناخته می‌شود، از سال 2015 با رای موافق همه اعضای شورای امنیت، به صورت مشترک زیر‌نظر سازمان ملل متحد و سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی آغاز شد.
مجوز ادامه این تحقیقات در اواسط ماه نوامبر (اواخر آبان ماه) به پایان می‌رسد و این هیات روز 26 اکتبر (چهارم آبان ماه) گزارشی از حادثه شیمیایی در شهر خان شیخون سوریه را ارائه داد. مسکو این گزارش را ناقص خوانده است.
حادثه شیمیایی خان شیخون در چهارم آوریل سال جاری 2017 (15 فروردین ماه) رخ داد و در جریان آن ده‌ها تن کشته شدند. رسانه‌ها و مقام‌های غربی پس از این حادثه به سرعت و بدون ارایه هیچ گونه سندی، انگشت اتهام را به سمت دولت سوریه گرفتند.
«نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد هم در ادامه همین خط رسانه‌ای، روسیه را به کارشکنی در مسیر تحقیقات متهم کرد و بار دیگر مسئولیت حادثه خان شیخون را متوجه دولت سوریه دانست.
این در حالی است که دولت سوریه در پی توافقی که در سال 2014 صورت گرفت، زرادخانه تسلیحات شیمیایی خود را به نمایندگان سازمان ملل متحد و سازمان منع تسلیحات شیمیایی تحویل داده است.
نکته بسیار مهم در حوادث شیمیایی سوریه که آمریکا و متحدان غربی این کشور عمدی و آگاهانه نادیده می گیرند، چند مورد کاربرد سلاح شیمیایی توسط تروریست های ضدسوری است.
اروپام**391 *شبس*1488 *انتشار دهنده: بهمن بامداد**

انتهای پیام /* روسیه آمریکا کمیته حقیقت سازمان درباره حوادث شیمیایی سوریه اهداف استفاده

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار