تبلیغات

مکمل کلسیم در بارداری، میزان موردنیاز

وقتی که باردار هستید، جنین در حال رشد به کلسیم نیاز دارد تا بتواند استخوان ها و دندان های سالم و محکمی بسازد.

وقتی که باردار هستید، جنین در حال رشد به کلسیم نیاز دارد تا بتواند استخوان ها و دندان های سالم و محکمی بسازد. علاوه بر این، کلسیم به رشد و تکامل قلب، اعصاب و عضله های جنین هم کمک می کند و نقش موثری در تنظیم ریتم طبیعی قلب و روند ایجاد لخته خون برعهده دارد. یکی از ویژگی های کلسیم این است که می تواند خطر ابتلا به بیماری فشارخون بالا یا پره اکلامپسی را کاهش بدهد. با این حال، اگر خانم ها در دوران بارداری، کلسیم کافی دریافت نکنند، بدن جنین مجبور می شود که کلسیم مورد نیازش را از استخوان های مادر بگیرد و همین روند می تواند به سلامت مادر در مراحل بعدی صدمه بزند.

مکمل کلسیم در دوران بارداری
درست است که کلسیم برای رشد جنین لازم است و شیر مادر را هم غنی می کند، اما فواید مهمی نیز برای سلامت مادران دارد که ۳ مورد از مهمترین آنها به ترتیب زیر هستند:
۱_ کاهش علائم سندروم پیش از عادت ماهانه (PMS) :
یکی از تحقیقات معتبر National Institute of Mental Health نشان میدهد که اگر خانم ها روزانه ۱۲۰۰ میلیگرم کلسیم دریافت کنند، علائم سندروم پیش از عادت ماهانه را بیش از ۵۰ درصد کاهش میدهند.
۲_ کاهش چربی بدن :
محققان دانشگاه تنسی در تحقیقات اخیرشان متوجه شده اند که رژیم غذایی سرشار از محصولات لبنی کم چرب میتواند سلول های چربی را به تولید چربی کمتر وادار کند.
۳_ تقویت استخوان ها :
در صورت تامین کردن کلسیم مورد نیاز بدن در دوران بارداری، استخوان های مادران هم از دو طریق تقویت می شود؛ جذب کلسیم بیشتر به صورت مستمر و ترشح هورمون استروژن که تقویت کننده استخوان ها است.

میزان مورد نیاز کلسیم در دوران بارداری
زنان ۱۹ تا ۵۰ ساله : روزانه یک هزار میلی گرم (قبل از بارداری، حین بارداری و پس از بارداری)
زنان ۱۸ ساله و کم سن تر : روزانه ۱۳۰۰ میلی گرم (قبل از بارداری، حین بارداری و پس از بارداری) بعضی از خانم ها در کشورهای مختلف، این املاح مهم را به اندازه کافی دریافت نمی کنند. با این حال، زنان باید روزانه ۳لیوان محصولات لبنی یا انواع مواد غذایی غنی از کلسیم را مصرف کنند. حتی پس از تولد نوزاد و به پایان رسیدن دوران شیردهی، توجه به کلسیم دریافتی برای زنان ضروری است. در واقع، آنها به دو دلیل مهم، به کلسیم نیاز دارند؛ تقویت استخوان هاو پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان در ادامه زندگی

میزان کلسیم یک لیوان شیر
یک واحد لبنیات حدود ۳۰۰ میلی‌ گرم کلسیم را تأمین می ‌کند. یک واحد لبنیات برابر با یک لیوان شیر یا یک لیوان ماست یا ۴۵ گرم پنیر است. افرادی که به مقدار کافی کلسیم را از راه غذا دریافت نمی‌ کنند، برای رفع نیازشان باید مکمل کلسیم مصرف کنند.

درباره ضرورت مصرف مکمل
اگر از ویتامین های پیش از بارداری استفاده می کنید، احتمالا میزان کلسیم دریافتی شما به ۱۵۰ میلی گرم در روز میرسد. با این حال، خانم هایی که کلسیم کافی را از رژیم غذایی دریافت نمی کنند، می توانند مصرف مکمل های جداگانه را هم در برنامه خودشان قرار بدهند. البته توجه داشته باشید که بدن در هر نوبت فقطمیتواند ۵۰۰ میلی گرم کلسیم را جذب کند، بنابراین، مکمل های کلسیم را در دوزهای کمتر و در وعده های متعدد روزانه مصرف کنید.

نکته دیگری که در این بخش از رژیم بارداری اهمیت دارد، دریافت ویتامین D به مقدار کافی است. در واقع، بدن برای جذب کامل کلسیم به ویتامین D نیازمند است.

به طور کلی، مکمل های کلسیم دارای انواع مختلفی هستند، اما رایج ترین آنها کلسیم کربنات و کلسیم سیترات نام دارند. ویژگی کلسیم کربنات، این است که بیشترین کلسیم را به بدن میرساند، اما برای حل شدن به اسید معده بیشتری نیاز دارد، بنابراین، بهترین کار این است که ان را همراه با وعده غذایی مصرف کنید. با این حال، کلسیم سیترات به راحتی در بدن جذب می شود و از انجا که به اسید معده نیازمند نیست، میتوان آن را بین وعده های غذایی مصرف کرد.

پزشکان می گویند که کلسیم سیترات به طور خاصی برای افرادی مناسب است که از داروهای سوزشی سر معده استفاده می کنند چون این داروها ذاتا اسید معده را کاهش میدهند. مکمل های کلسیم حاوی پودر استخوان، دولومیت، پوسته صدف یا مرجان اصلا انتخاب های مناسبی نیستند چون می توانند حاوی مقدار کمی سرب باشند و در نهایت به جنین در حال رشد آسیب برسانند.
نکته آخر به زیاده روی در مصرف مکمل های کلسیم مرتبط است. در واقع، خانم های باردار باید مطمئن شوند که کل کلسیم دریافتی آنها در طول روز از منابع مختلف مانند غذاها، مکمل ها و آب، از ۲۵۰۰ میلی گرم (یا ۳ هزار میلیگرم برای زنان زیر ۱۸ سال) بیشتر نمی شود. دریافت کلسیم اضافی میتواند مشکلاتی مانند یبوست ایجاد کند، خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش بدهد و حتی جذب آهن و روی را از منابع غذایی ضعیف کند.

کلسیم بارداری میزان موردنیاز

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار