تبلیغات

ریزش کوه عامل اصلی تاخیر در افتتاح قطعه یک آزادراه تهران- شمال

ریزش کوه عامل اصلی تاخیر در افتتاح قطعه یک آزادراه تهران- شمال/ پیشرفت ۶۰ درصدی اجرای پروژه معماری منظر در آزادراهبه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، مهران اعتمادی مدیرعامل شرکت آزادراه تهران- شمال، با بیان این که یکسال از انعقاد قرارداد با شرکت مشاور ایتالیایی sws برای طراحی معماری ایمنی مسیر منظر راه آزادراه تهران- شمال می گذرد، اظهار کرد : فعالیت ایتالیایی‌ها در این پروژه شروع شده و بیش از ۶۰ درصد قرارداد هم به اجرا رسیده است.

وی با بیان اینکه هیچ شرکت داخلی که تجربه و تخصص طراحی معماری منظر راه را در آزادراه های کشورمان داشته باشد را نیافتیم، ادامه داد: اکنون بزرگ‌راه های داخل شهر با نمادهای متعددی طراحی شده‌اند و معماری راه را در اتوبان‌های داخل شهر می‌بینیم. با تصمیم مشترک وزیر راه و شهرسازی و رییس بنیاد مستضعفان هم قرار بر این شد پروژه منظر آرائی آزادراه، ضمن رعایت و ارتقاء مباحث ایمنی برای استفاده بیشتر از جاذبه‌های مسیر و متناسب با شرایط محیطی انجام پذیرد.

مدیرعامل شرکت آزادراه تهران- شمال افزود: بحث‌های متعددی در واگذاری این پروژه به شرکت های ایرانی مطرح شد، متاسفانه علی رغم پیگیری‌ها، شرکت داخلی که تخصص در امر معماری منظر راه داشته باشد را نیافتیم و در نهایت با بررسی چندین شرکت بین‌المللی، شرکت ایتالیایی برای طراحی معماری منظر آزادراه تهران- شمال انتخاب شد.

اعتمادی در پاسخ به این پرسش که شرکت ایتالیایی که ۶۰ درصد قرارداد را انجام داده شامل چه مراحلی از اجرای پروژه می شود، گفت: مطالعات اولیه انجام شده که بر اساس آن، پیشنهاداتی برای اجرای پروژه ارائه شده است، برخی از این پیشنهادات پس از انجام اصلاحات توسط شرکت مشاور ایرانی، تایید شده‌اند.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا همزمان با بهره‌برداری از قطعه یک آزادراه تهران- شمال، معماری منظر این مسیر هم به افتتاح می رسد، گفت: بخشی‌هایی از اجرای معماری منظر این مسیر به زیرساخت نیاز دارد و باید در بستر راه بنا شود، این بخش‌ها در حال انجام است و بخش هایی از آن در حین بهره‌برداری تکمیل می شود و از قرار این کار بخشی از پروژه آزادراه است و افتتاح مستقلی ندارد.

این مقام مسوول درباره دلایل تاخیر در افتتاح قطعه یک آزادراه تهران- شمال گفت: یکی از دلایل مهم تاخیر در تحویل قطعه یک آزادراه تهران- شمال رانش و لغزش کوه بود که مربوط به بستر آزادراه نمی‌شد. با ریزش کوه در کیلومتر ۲۸ این قطعه، ۱.۵ میلیون متر مکعب خاک وارد مسیر ساخت شد، این ریزش از بالادست آزادراه صورت گرفت که باعث شد برنامه زمانبندی ساخت را تحت تاثیر قرار دهد و این ریزش سهم ۴۰ درصدی در تاخیر را داشت.

اعتمادی ادامه داد: از دیگر دلایل تاخیر، شرایط جوی و ارتقای استانداردهای مورد نیاز در بخش تاسیسات و ایمنی بود، گرچه هزینه‌ها را افزایش داد اما اجرای آن را در اولویت قرار دادیم.

گفتنی است، شرکت آزادراه تهران- شمال یکی از شرکت‌های زیر مجموعه مجری پروژه آزادراه تهران- شمال یعنی بنیاد مستضعفان است.

انتهای پیام/

تاخیر افتتاح آزادراه تهران

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار